
Starenje je normalan, prirodan tok u životu čoveka, dok je starost deo životnog razdoblja koji počinje od 65. godine. Starenje podrazumeva progresivan proces koji traje od rođenja i u tom procesu vremenom dolazi do promena u organizmu i postepenog slabljenja ili gubitka funkcija.
U starosti, promene u govoru i jeziku dešavaju se s jedne strane kao posledica starenja, a sa druge strane kao rezultat različitih oboljenja (moždani udar, demencije, tumori).
U procesu starenja kvalitet komunikacije se menja zbog:
- promena u anatomiji govornih organa
- oštećenja senzornih organa (čulo sluha i vida)
- promena u centralnoj obradi govora i jezika (promene koje se dešavaju na nivou mozga)
Promene u anatomiji govornih organa
Pravilni pokreti govornih organa neophodni su za precizan izgovor glasova. Starenjem dolazi do smanjenja brzine pokreta i smanjenja preciznost u pokretu mišića govornih organa što narušava pravilan izgovor glasova. Takođe, nedostatak zuba i korišćenje proteza može uzrokovati nepravilnosti u artikulaciji.
Oštećenja senzornih organa
Uredan sluh je neophodan za slušanje i razumevanje govora. Čulo sluha prvo počinje da slabi i u starosti dolazi do prezbiakuzije odnosno prirodne staračke nagluvosti. Verovatno smo svi doživeli situaciju u kojoj starija osoba traži da ponovimo ono što smo rekli. Većina osoba u ovoj situaciji počeće previše glasno da govori, ali treba znati da to neće pomoći osobi da vas bolje čuje i razume. Umesto toga, govorite sporije sa malo jačim intenzitetom i usmerite lice ka osobi kojoj govorite.
Koriščenje slušnih aparata pomaže u razumevanju govora i u značajnoj meri utiče na kvalitet života osobe.
Očuvane sposobnosti čula vida neopodne su za proces čitanja i pisanja. Kada u starosti dođe do slabljenja u ovoj funkciji ograničava se komunikacija pisanim putem. Osobe izbegavaju da čitaju i pišu i tada se oslanjaju na govorni jezik. Ponekad je potrebno prilagoditi veličinu slova, kontrast boja, koristiti pomoćna sredstva (naočare), dok u nekim slučajevima oštećenje je do te mere da su ovi modaliteti jezika nedostupni za osobu.
Promene u centralnoj obradi
Dolazi do gubitka nervnih ćelija i prekida njihovih veza, a kao posledica javljaju se različite teškoće. Za razumevanje govora potrebna je pravilna obrada zvučne informacije u mozgu. To podrazumeva dobro čujenje, zapamćivanje informacije, povezivanje reči sa značenjem i razumevanje celog konteksta.
Posledica starosti ogleda se u nemogućnosti pamćenja velikog broja informacija, teškoće u razumevanju složenih rečenica, nemogućnosti praćenja brzog govora, a sve nastaje kao posledica slabljenja kognitivnih funkcija zbog promena na nivou moždanih struktura.
Pored slabljenja govorno-jezičkih funkcija, dolazi i do promena u kognitivnim sposobnostima i sposobnostima ponašanja.
Glas kod starih osoba
- Promuklost, hrapavost u glasu
- Drhtav i zamorljiv glas
- Smanjena jačina glasa
- Zadihan glas
Govor kod starih osoba
- Nepravilan izgovor glasova (zbog nedostatka zuba ili smanjenje preciznosti pokreta govornih organa)
- Izmenjen ritam i tempo govora
- Pauze u govoru zbog nemogućnosti prisećanja reči
Jezičke sposobnosti kod starih osoba
- Nemogućnost nalaženja željene reči
- Zaobilazan govor – opisivanje pojmova
- Zamenjuju reči jer ne mogu da se sete tačne reči
- Koriste kratke rečenice
- Ponekad je prisutna preopširnost u govoru
- Teškoće u razumevanju govora zbog staračke nagluvosti, nemogućnosti praćenja govora od strane više osoba
- Teškoće u razumevanju zbog oslabljenog pamćenja verbalnog sadržaja
- Teškoće u razumevanju složenih rečenica
Sve navedene karakteristike posledice su starenja organizma i smanjenja njegove funkcije, ali uzrok pojave ovih karakteristika mogu biti i štetne navike koje su prisutne godina. Na primer, promenu u glasu mogu biti posledica promena na nivou grkljana i vokalnog mišića, ali isto tako i uticaj konzumiranja cigareta ili alkohola, posledica rada u hemijskim industrijama gde je došlo do isparavanja štetnih supstanci koje su vremenom uticale na kvalitet glasa.
Naravno, varijabilnost je u velikoj meri zastupljena. Neke osobe i u srednjoj ili poznoj starosti mogu imati zadovoljavajuće kvalitete glasa i sposobnosti govora i jezika. To u velikoj meri može da zavisi od obrazovanja, genetskih predispozicija i faktora sredine.
Komunikacija je važan element kvaliteta života i svaka osoba bez obzira na godine ima potrebu za komunikacijom. U slučaju nastanka promena u glasu, sposobnostima govora i jezika potrebno je zatražiti pomoć logopeda koji će proceniti i uputiti na dalja ispitivanja.
Izvor: Vuković M. Neurodegenerativni poremećaji govora i jezika; Hooper, C. R. Cralidis, A. Normal changes in the speech of older adults