Traumatska oštećenja mozga su stečena stanja nastala kao posledica udarca u glavu nakon čega dolazi do poremećaja u funkcionisanju mozga. Treba napomenuti da ne dolazi uvek do oštećenja mozga i gubitka funkcija. Ponekad, udarac u glavu neće rezultirati oštećenjem moždanog tkiva. Takođe, u traumatska oštećenja mozga ne ubraja se moždani udar, oštećenja koja nastaju zbog demencija, tumora na mozgu ili infekcija.
Povrede glave mogu biti lakšeg stepena i u tom slučaju gubitak funkcija je obično bez trajnih posledica. Kod teških povreda mozga dolazi do oštećnja moždanog tkiva, krvarenja, kome, a u određenom procentu se razviju komplikacije koje dovode do smrti.
Rizik za nastanak ovih povreda imaju deca i mlade osobe, ali i osobe posle 60. godine.
Koji su uzroci povreda glave?
- saobračajne nesreće
- padovi
- fizički napadi, nasilje
- sportske povrede
- povrede nanete vatrenim oružjem
Podela traumatskih povreda glave

Postoji nekoliko različitih klasifikacija u zavisnosti od kriterijuma prema kome je podela napravljena, ali najčešče de dele na otvorene i zatvorene povrede glave.
- Otvorene povrede glave nastaju kada predmet prodre kroz lobanju i ošteti moždano tkivo. Javljaju se u slučaju ranjavanja vatrenim oružjem ili udarcem tupim predmetom.
- Kod zatvorenih povreda glave ne dolazi do prekida između kostiju lobanje i moždanog tkiva. Ovaj tip povrede se češće javlja nego otvoreni tip.
Simptomi traumatskih oštećenja mozga
Fizički simptomi
- Gubitak svesti (može trajati od nekoliko sekundi do nekoliko sati, u zavisnosti od stepena težine povrede)
- Dezorjentisanost, zbunjenost
- Vrtoglavica
- Umor i pospanost
- Glavobolja
- Mučnina i povraćanje
Kognitivni i emocionalni simptomi
- Teškoće u koncentraciji i usmeravanju pažnje
- Deficiti pamćenja
- Nemogućnost rasuđivanja, donošenja odluka
- Promene u raspoloženju
Poremećaji govora i jezika
- promene u glasu
- nerazgovetan govor
- potpuni gubitak govora
- poremećaji imenovanja
- smetnje u razumevanju govora
- poremećaji čitanja i pisanja
Komplikacije kod traumatskih oštećenja mozga
Pojedine komplikacije mogu se javiti neposredno nakon povrede glave što dodatno otežava stanje pacijenta i povećava rizik za nastanak ozbiljnijih i trajnih komplikacije. Najčešće se javljaju:
- Koma
- Različite vrste krvarenja
- Prelom lobanje
- Infekcije mozga
- Epileptični napadi
- Hidrocefalus – nakupljanje moždane tečnosti (likvora)
- Paraliza (oduzetost) mišića lica
- Oštećenje čula vida, sluha, mirisa i ukusa
- Disfagija (poremećaj gutanja)
- Postraumatska demencija
Dijagnoza TOM
U slučaju povrede glave neophodno je javiti se lekaru. Neurolog je specijalista koji se bavi dijagnostikom i lečenjem neuroloških stanja i bolesti. Potrebno je načiniti detaljnu procenu koja se sastoji od ispitivanja odnosno uzimanja anamneze, metoda snimanja glave (CT, magnetna rezonanca) i primene različitih neuroloških testova.
Pored neurološke procene koja je primarna, neophodna je i procena neuropsihologa koji će proceniti da li postoje poremećaji kognitivnih funkcija i procena logopeda koji će utvrditi stanje govorno-jezičkih sposobnosti.
Lečenje TOM
Neurološka terapija sastoji se od primene lekova koji pomažu u ublažavanju bolova, uznemirenosti, mučnine i drugih simptoma. Ponekad je potrebno uraditi i neurohirušku intervenciju (operaciju).
Fizikalna terapija koja podrazumeva primenu vežbi koje će poboljšati pokret i olakšati sposobnost kretanja.
Logopedska terapija podrazumeva primenu različitih metoda i vežbi koje će pospešiti oporavak govornih i jezičkih sposobnosti. U zavisnosti od tipa poremećaja, koriste se zadaci za oporavak funkcije govora, razumevanja, čitanja, pisanja, računanja i imenovanja.
Neuropsihološka terapija sastoji se u primeni zadataka za oporavak kognitivnih funkcija.