Logoped je stručnjak koji se bavi prevencijom, dijagnostikom i terapijom poremećaja govora i jezika kod dece i odraslih osoba.
Logoped je jedini stručnjak koji je kvalifikovan za primenu dijagnostičkih testova i terapijskih procedura kod dece i odraslih koji imaju poremećaje komunikacije. U zavisnosti od oblika poremećaja, logopedi sarađuju sa defektolozima, psiholozima i neurophilozima.
Čime se bavi logoped?
Uloga i značaj logopeda ogleda se kod sledećih stanja:
- Poremećaj artikulacije – izgovor glasova
- Specifični jezički poremećaj (razvojna disfazija)
- Disleksija
- Disgrafija
- Diskalkulija
- Razvojna verbalna dispraksija
- Dizartrija i anartrija – motorni govorni poremećaji
- Apraksija govora – motorni govorni poremećaj
- Afazija – jezički poremećaj
- Disfagija – poremećaj gutanja
Za posetu logopedu nikad nije rano!
Ukoliko za to postoje indikacije, logoped može intervenisati i kod odojčadi. Nikada ne treba zanemariti bilo kakvu nepravilnost u govoru i jeziku jer posledice mogu biti trajne.
Pravilan izgovor glasova i pravilna upotreba jezika su osnova za kasnija akademska postignuća i izbor profesije.
Odrasle osobe
Kod odraslih osoba uloga logopeda ogleda se u dijagnostikovanju i rehabilitaciji poremećaja govora i jezika koji nastaju nakon moždanog udara, traumatskih oštećenja mozga, demencija, tumora mozga ili infekcija mozga.
Poremećaji komunikacije kod odraslih su u najvećem broju slučajeva posledica moždanog udara, a afazija je najčešći poremećaj koji se javlja. Pored afazije, prisutna je dizartrija i apraksija govora.
Poslednjih godina moždani udar je česta pojava kod osoba srednje životne dobi. Pojava afazije ograničava osobu ne samo u mogućnostima komunikacije nego i u radnom angažovanju. Većina ovih osoba je određen period, a nekada i trajno, u nemogućnosti da obavlja svoju profesiju.
Važno je znati da je uloga logopeda kod ovih stanja od velikog značaja za pacijenta. Uz pomoć pravovremene i adekvatne logopedske terapije kao i podrške porodice i društva, sposobnosti upotrebe govora i jezika će se značajno oporaviti.
Krajnji cilj logopedske terapije jeste oporavak oštećenih funkcija govora i/ili jezika ili pronalazak alternativnih načina komunikacije.